



Ajelin vuorokauden maahantuojan "nelikymppisellä" ja kyllä sen alusta ainakin tuntui sportilta. Oli melko jäykän tuntuinen kuopissa äxän jälkeen. Autossa oli M140i:n vakioalusta. Korkeudesta en osaa sanoa. Omaan autoon tulee mukautuva Sport-alusta, joten toivoisin ettei comfort-asetuksella olisi ihan noin pintakovaa kyytiä luvassa.alpin_sport kirjoitti:Näitä "nelikymppisiä" ei oo koskaan liikaa![]()
Onkos tuossa xdrivessä sport alusta vai 'normaali'? Valitsitko saman- vai erikokoiset talvirenkaat etu/taka-akselille?

Kyllä se kuluvan kuukauden aikana tulee. Auto on varusteltu jo valmiiksi ja luovutuspäivä on sovittu ensiviikolle. Hyvältä se näytti kun kävin katsomassa. Talvivanteet ainakin sopi autoon todella hyvin.Mika kirjoitti:Joko kohta saadaan täydellinen kuvakooste sisältä ja päältä?

Onhan tuolla tullut käytyä itsekin muutamaan otteeseen. Välillä auto on ollut myös sisällä ovet lukossa ja koitan nyt pysytellä pois ennen luovutuspäivää.Mosku kirjoitti:Mahtava peli tulossa, eikä enää pitkäkään aika odottelua jälellä!
Olen minä tämän tuolta liikkeen pihalta jo bongannutkin ja ihastellu ihan livenä.
Ajamisen iloa tässä haetaankin. Mulla on viimeksi ollut 90-luvulla BMW bensakutosella jos ei lasketa vaimon 325i E46 M-sport touringia mukaan. On ollut pitkä aika tuo kulunut 4kk miettiä autoa ja siihen liittyviä asioita. Ehkä tämä tuleva auto toimii parhaiten keski-iän karkottimena, voi palata vaikka hetkittäin sinne E30-aikoihin takaisin. Hienosti olen viihtynyt myös xkolmosen ratissa, hyvä auto se on ollut tämäkin. Tehoja vaan tulee nyt hieman lisää ja painoa lähtee pois.bfi1864 kirjoitti:Sulle on tulossa hieno auto!
Taatusti ajamisen iloa luvassa
Ykkönen ja nelilitrainen, ehkä vielä joskus!japi2010 kirjoitti:tyyppimerkintäkin erikoinen, moni ummikko luulee konetta 4.0 litraiseksi :-)

Kiitos! Kävin itsekin tänään ajamassa xDrive-kiertueella autot X4 M40i ja M140i xDrive. Jälkimmäisestä pari kännykällä otettua kuvaa M-performance ratista ja M-performance taka-äänenvaimentimesta. Autossa oli samanlaiset vanteet mitkä omaankin autoon tulee talveksi. Koeajoa odotellessani juttusilla kävi samanlaisen auton tilannut kaveri ja vaihdeltiin vähän mielipiteitä varusteisiin ja jälkivarusteluun liittyen.Sod-3 kirjoitti:Kävin myös ilta-ajelulla eilen ja komealta tämä näytti talvirenkaatkin alla. Ehkä jopa paremmalta kun noilla kesävanteilla.
Onnea uudelle autolle. Lauantaina ajattelin käydä itsekin tällaista kokeilemassa.







