Itselläni on kaikki ajokit olleet tähän saakka bensalla toimivia ja nyt on käyttiksenä ensimmäinen öljypoltin. Tällä reilun vuoden kokemuksella voin myös sanoa, että tämän hetken olettamuksella myös viimeinen.
Olen aina ihmetellyt noiden dieseluskovaisten tarinoita mahtavasta suorituskyvystä jolla ohitellaan bensa-autot heittämällä ja poltetaan kortit vain kaasua hipaisemalla... no, vaikka itselläni ei noita dieseleitä ole ollut, olen niillä toki ajellut. Kaikenmaailman TDI:llä, HDI:llä, D4D:llä ja D:llä, CDI:llä jne. Minua noissa on aina ottanut otsalumpioon onneton suorituskyky maantienopeuksissa. Taajamissa ihan kilhakoita, jopa ripeitä, mutta 80 km/h ja eteenpäin ihme haisevia mopoja. Olen erehtynyt tämän ääneen sanomaan ja kirjoittamaan myös 530d kuskeille ja saanut syvät vihat niskaan.
Bensiini on tällä hetkellä henkilökuljettimiin relevantti polttoaine, diesel työkoneisiin. Ok, jos dieseleistä pitää etsiä se pienin paha, se lienee BMW, joskin nuo uudet Mersun koneet pistävät hanttiin. En ymmärrä, miten esmes jotain Hondan dieseliä kehutaan, kamala kalisija (samaa tasoa VAG-pumppareiden kanssa), tehoton ja väännötön ja vie enemmän löpöä jossain Accordin kopassa kun E60/E61 suoralla bensakuutosella bensaa





