Olen tuomassa Saksasta 320d e91 facelift automaattia, ostettuna yksityiseltä tai merkkiliikkeestä. Merkkiliikkeestä ostettuna kilometrit lienevät oikein mutta mitkä ovat mahdollisuuteni tarkistaa nämä kilometrit saksasta käsin?
Saako suomen liikkeistä tietoa runkonumeroa käyttäen vai miten ihmeessä olette tämän asian järjestäneet? Premium Selectionin ja halvemman dealerin hintapyynnöissä on selkeästi kuitenkin eroa, merkkiliikkeen autossa on merkkiliike lisää, mutta en usko että kaikki halvemmankaan luokan autot olisivat ns. ruuvattuja romuja.
Netistäkään ei tunnu löytyvän kovin selkeitä ohjeita.
Lisäksi kiinnostaa takuut, Europlus on tietysti selkeä mutta mistä varmistan että Europlus on yhä voimassa? Mihin muihin takuisiin todennäköisesti törmään ja mitkä niistä ovat voimassa myös kotimaassamme?
Löytyykö keneltäkään kokemusta?
Mitä muuta autosta on syytä tarkistaa tietysti poislukien tekniset asiat.
Ajokilometrien tarkistaminen Saksan autosta
-
Kuudensuora
- Rekisteröitynyt käyttäjä

- Viestit: 643
- Liittynyt: 08 Tammi 2011, 20:23
- Auto: Bimmer
100% kilometrien paikkansapitävyydestä ei saa edes merkkiliikkeestä jos tarkkoja ollaan. Muuten nomraalit tsekkauksen: huoltokirja/soitto huoltoihin, katsastukset, keskimäärin per vuosi, montako omistajaa, soitto omistajalle, luku avaimesta jne.
Plus takuun keston näet takuutodistuksesta.
Plus takuun keston näet takuutodistuksesta.
BMW / Mini koodaukset E/F/G/I -sarjat. (DPF regenrointi, akku, video ajon aikana, start&stop pois, neliveto pois, Alpine -mittaristo ja muut näkymien muutokset mittaristoon, F/G-sarjan äänitehosteet, vakio ajoasetuksen muutos (Eco/Sport). ym. HKI
-
jaki
- Rekisteröitynyt käyttäjä

- Viestit: 1274
- Liittynyt: 22 Joulu 2010, 10:52
- Paikkakunta: Tuusula
- Viesti:
Juuri noin, mutta turha pelotella liikaa.Kuudensuora kirjoitti:100% kilometrien paikkansapitävyydestä ei saa edes merkkiliikkeestä jos tarkkoja ollaan.
Ostin viime kesänä 2008 320d:n ja yhdenkään katsomani kilometrit eivät herättäneeet epäillystä. Joukossa oli halvempia ja kaliimpia ehdokkaita.
Mutta, jos olisin ollut ostamassa vm 2002 tms vastaavaa peliä, veikkaan, että ruuvaustodennäköisyys kyllä kasvaisi.
Tuollainen LCI on vielä niin uusi malli, että lienevät vielä pääosin ensimmäisiltä omistajalta. Huono säkä pitää käydä, jos ruuvatun onnistuu ostamaan.
http://www.jakiltech.fi BMW diagnostiikka & ohjelmointeja. FRM3 korjaukset, DME DDE kloonaukset, jne
-
Major
- Rekisteröitynyt käyttäjä

- Viestit: 532
- Liittynyt: 15 Huhti 2010, 12:52
- Auto: 535xdta 2015 & F33 435iA Cab
- Viesti:
Tjaa, kävin viimeviikolla katsomassa 2 kpl 325dTA 2008 autoja Saksassa,jaki kirjoitti:Juuri noin, mutta turha pelotella liikaa.Kuudensuora kirjoitti:100% kilometrien paikkansapitävyydestä ei saa edes merkkiliikkeestä jos tarkkoja ollaan.
Ostin viime kesänä 2008 320d:n ja yhdenkään katsomani kilometrit eivät herättäneeet epäillystä. Joukossa oli halvempia ja kaliimpia ehdokkaita.
Mutta, jos olisin ollut ostamassa vm 2002 tms vastaavaa peliä, veikkaan, että ruuvaustodennäköisyys kyllä kasvaisi.
Tuollainen LCI on vielä niin uusi malli, että lienevät vielä pääosin ensimmäisiltä omistajalta. Huono säkä pitää käydä, jos ruuvatun onnistuu ostamaan.
toinen oli takuuvarmasti ruuvattu, ilmoituksessa ja puhelimessa mainittu huoltokirjakin oli yllättäen pajalla,
ja mm. auton ratti kulunut puhuki 128 tkm ajolla...
Muutamia autoja on tullut hylättyä kun auton vikakoodihistoriaa lukiessa lukemat eivät ole täsmänneetä huoltokirjaan (esim. vikakoodeja takavaloista 177 tkm kohdalla, mittarissa 118 tkm). Lisäksi oikeilla vehkeillä pystyy katsomaan että onko ecun tai laatikon tai ajoneston softia päivitetty, jos on, näkyy myös km-lukemat ja päivämäärät.
Jos ne eivät täsmää huoltokirjaan, kannattaa unohtaa...
Uudemmissa riski on kuitenkin jotain 10% luokkaa jos huoltokirja oikeasti löytyy.
Tuontiautoja avaimet käteen -- myös rahoitus ja vaihto -- http://www.viacar.fi
- Hastra
- Rekisteröitynyt käyttäjä

- Viestit: 111
- Liittynyt: 17 Marras 2011, 15:48
- Auto: 320iA E91 2008
- Paikkakunta: Helsinki
- Viesti:
Jos olet ostamassa Premium selection valikoimasta, niin auto on todennäköisesti aika vähän ajettu ja hyväkuntoinen. Jos näin on niin voit myös yrittää tinkiä hintaa alas ja luopua Europlussasta. Sen toiminta Suomessa on mielestäni kankeaa.Etgun kirjoitti:Lisäksi kiinnostaa takuut, Europlus on tietysti selkeä mutta mistä varmistan että Europlus on yhä voimassa? Mihin muihin takuisiin todennäköisesti törmään ja mitkä niistä ovat voimassa myös kotimaassamme?
Huolellinen koeajo ja vaadit huollot Saksassa.
Tuolloinhan on jouduttu mennä moottorinohjausyksikköä käpälöimään, niin muutakin vilunkia on olettettavasti mielessä myyjällä kuin pelkkä kilometrien ruuvaaminen.. Itse ainakin näkisin näin.Kuudensuora kirjoitti:100% kilometrien paikkansapitävyydestä ei saa edes merkkiliikkeestä jos tarkkoja ollaan
Onko sinulla tietoa millä markkinoilla olevalla/olevilla laitteilla tämän voi tehdä?Major kirjoitti:Lisäksi oikeilla vehkeillä pystyy katsomaan että onko ecun tai laatikon tai ajoneston softia päivitetty
-
Major
- Rekisteröitynyt käyttäjä

- Viestit: 532
- Liittynyt: 15 Huhti 2010, 12:52
- Auto: 535xdta 2015 & F33 435iA Cab
- Viesti:
No esim. BMW:n Inpalla ja sopivalla piuhalla. Kustannukset satasen, pari.Piksu kirjoitti: Onko sinulla tietoa millä markkinoilla olevalla/olevilla laitteilla tämän voi tehdä?
Lötyyy mm. allekirjoittaneelta.
Tuontiautoja avaimet käteen -- myös rahoitus ja vaihto -- http://www.viacar.fi

