Akun navat irti ja paksi kiinni

Yleistä keskustelua vioista ja ongelmista
P3kk1s
Rekisteröitynyt käyttäjä
Rekisteröitynyt käyttäjä
Viestit: 19
Liittynyt: 23 Joulu 2011, 23:58

Akun + navat on irti ja paksin kansi on kiinni, ja ei aukea paksi avaimesta ku ei oo virtaa.. kaik muut ovet on ONNEKS auki mut paksi ei.. virtaa koitin syöttää konepellin alla olevasta navasta mut ei auta.. Mikä avuks? Miten takapenkki lähtee irti jos sen kautta menis? Auto BMW e90 318i 07
Avatar
Antinontoxic
Valvoja
Valvoja
Viestit: 3734
Liittynyt: 27 Maalis 2010, 17:41
Auto: R53 Cooper S '03
Paikkakunta: Vantaa

Saakos sen auki avaimella? Ts. vedöt avaimen reunasta sen ihan oikean avaimen irti ja käännät sillä takakontin lukossa?

Takapenkkien irrottaminen voi olla hankalampaa kun niiden kaataminenkin tapahtuu kontin kautta. Jos autossa on suksiluukku niin sen kautta voisi yrittää saada penkit kaadettua. Jos siis autossa on kaatuvat penkitkin.

Edit: olikos e90:ssä takapenkin istuinosan alla takakontinluukun avausvaijeri? Istuinosa lähtee irti nostamalla.
P3kk1s
Rekisteröitynyt käyttäjä
Rekisteröitynyt käyttäjä
Viestit: 19
Liittynyt: 23 Joulu 2011, 23:58

Ei saa auki avaimella kokeiltu on.. ei oo suksiluukkua.. Penkit ei oo kaatuvaa sorttia! en tiiä vaijerista.. toivottavasti on! Alkaa jo melkee naurattaa koko juttu ku puol autoo purettu.. ja viel pitäs purkaa vaik oikeesti pitäs alkaa jo kasaamaa jos kaik menis niiku elokuvis mutku ei niin ei.. vinkkejä otetaan vastaan..
Avatar
Antinontoxic
Valvoja
Valvoja
Viestit: 3734
Liittynyt: 27 Maalis 2010, 17:41
Auto: R53 Cooper S '03
Paikkakunta: Vantaa

Tämähän menee haastavaksi. Kannattaa tosiaan tsekata se vaijeri ja sen olemassa olo sieltä penkin alta.
xstr
Rekisteröitynyt käyttäjä
Rekisteröitynyt käyttäjä
Viestit: 386
Liittynyt: 03 Syys 2010, 10:30
Auto: i4 M50 -24
CooperS R56 -11
BabyRacerII
Paikkakunta: Helsingin maalaiskunta

Osaisikohan BMW:n oma tiepalvelu neuvoa ? Luulisi että tähän olisi joku mekaaninen ratkaisu suunniteltu.
Vihreämpää autoilua - British Racing Green värillä.
ex. 330e G20 -20, 318da E90 LCI LBE -11, 118d E87 LCI -08
P3kk1s
Rekisteröitynyt käyttäjä
Rekisteröitynyt käyttäjä
Viestit: 19
Liittynyt: 23 Joulu 2011, 23:58

Soitin Laakkoselle Espooseen ja sieltä sanoi joku itse huoltomies et käytä vaa voimaa ku käännät sitä avainta lukkopesässä ja naps sittehä se aukes.. Takapenkkien selkänojia ei saa kuulemma irti jos ei pääse konttiin, koska siellä on kuulemma pari pulttia millä ne on kiinni. Avaus vaijeriakaan ei ole penkkien alla.. Eli NYT JOKAINEN TESTAA KAIKKI LUKOT URA-AVAIMELLA ETTÄ TOIMII että jos tulee hätä niin ainakii "normi" avaimella pääsee sisään..
Vastaa Viestiin