"Näitä (bemareita, oma lisäys) voisi tuoda clubimiittiin Levin jääradalle testiin? Kellotetaan, kuvataan ja vaikka vielä Dronella jos löytyy
-Olavi

Mielenkiintoinen, tosin vähän trollimainen idea. Jos yhtään on perehtynyt kitkaan, niin tietää miten tuossa käy. Jos kaikki luistonestot otetaan pois ja voi kiihdyttää vapaasti, niin voisin lyödä roponi vetoa että neloveto-bemari nastarenkailla hakkaa jääpinnalla takavetosähköauton. Toivottavasti joku menee Leville.Model3 kirjoitti:Facen Tesla-foorumilla on ex- xDrive ja Quattro -miesten/naisten taholta kerrottu, että jopa takavetoinen Tesla kitkarenkailla näyttää perävaloja jääpinnalla tapahtuvalla kiihdytyksellä neliveto bemarille nastoilla. Jos joku foorumilaisista kokee halua osallistua rentoon tapahtumaan fiksussa seurassa niin alla on tapahtuman järjestäjän viesti: "Näitä (bemareita, oma lisäys) voisi tuoda clubimiittiin Levin jääradalle testiin? Kellotetaan, kuvataan ja vaikka vielä Dronella jos löytyyhttps://www.facebook.com/events/552847258391846/?ti=icl "




Eikös tehokkain tapa edetä ole noin 30% luisto. Pidon rajalla liikkuminen ei ole nopein tapa edetälnaukkar kirjoitti:Argumentti sähköauton puolesta menee niin, että sähkömoottori voi annostella tehon ja väännön niin paljon nopeammin ja tarkemmin vrt polttomoottori. Joten sen perusteella päästään liikkeelle juuri pidon rajalla optimaalisesti. Toisena juttuna vielä Teslan luistonesto on erittäin holhoava eikä anna tuumaakaan luistoa. Tehokas siis jos täytyy päästä liikkeelle.

Näin kyllä varmaan joo.Huivei kirjoitti: Eikös tehokkain tapa edetä ole noin 30% luisto. Pidon rajalla liikkuminen ei ole nopein tapa edetä
Karkealla jäällä tai kovalla pakkasella pito voi olla hyvillä kitkarenkailla hyväkin, jolloin tehot ratkaisevat kiihtyvyyden. Kitkakerroin on kuitenkin fysiikkaa - jos kitkakerroin on pieni, sähkömoottori ei sitä toiseksi muuta ja hyvin toimiva neliveto on nopeampi.Model3 kirjoitti:Lyhentämätön lainaus Tesla foorumilta:
"Rauli ArjatsaloRyhmän ylläpitäjä Joo , oma xDrive X5 nastoilla, ei ollut mitään jakoa edes mun vanhaa P85 takavetoteslaa (contin kitkoilla) vastaan. Bemari sutii kun polttomoottori ei kerkeä säädellä tehoa, tesla ei käytännössä pyöräytä yhtään "tyhjää" vaan tehoa tulee jjuuri sen verran kun pidon kannalta on mahdollista.
Teslan neliveto on suunnilleen saman verran parempi kuin polttomoottori-neliveto, kun vertaisi polttomoottoriautoissa taka- ja nelivedon eroa. Se pitää vain itse kokeilla, vaikea sitä muuten on uskoa"

Minulle on nyt epäselvää, oliko tuossa vastassa takaveto Tesla vai mikä?Model3 kirjoitti:Dataa Hyvinkäältä.
http://tessutellen.fi/2018/01/jaarata-ajoa-hyvinkaalla/
Tuo verrokki oli minun e61 530xi n53b30. Renkaat 2015 paistetut 17" contin nastat. Teslassa oli 2016 paistetut 19" kitkat.Väittäisin että tuossa kelissä mikään normaali vajaavetoinen ei olisi ollut nopeampi mutta jäi testaamatta kun takaveto- Tesloja ei tullut paikalle aamupäivästä.
ModelX suoritus oli hyvä kun huomioi sen korkean omamassan. Auto oli P90D. Kesällähän tuo menee menojaan mutta nyt oltiin aika samoissa. Yllättäen bmw oli vähän nopeampi 60-100km/h välillä.

