Sivu 1/1

Michelin CrossClimate

Lähetetty: 06 Heinä 2016, 00:54
Kirjoittaja Ricracing
Tulenkohan pärjäämään nelivetoisella ympäri vuoden Michelin CrossClimate renkailla.
Ajelen melko vähän, lähinnä Kehä 3:n sisäpuolella.

Re: Michelin CrossClimate

Lähetetty: 06 Heinä 2016, 12:21
Kirjoittaja lnaukkar
Varmaan samaan tyyliin kuin all-seasoneilla, että vaikka noissa kuviota löytyykin, niin käytännön jääpito on talvirenkaaksi todella heikko ja kumi kovettuu kun mennään reiluihin miinusasteisiin. Todennäköisesti loistaa siellä alhaisissa plusasteissa suhteessa aitoihin kesä- tai talvirenkaisiin ja tietysti lumen yllättäessä paremmat kuin kesärengas.

Pärjäämisestä en sitten osaa sanoa, kun sille jokainen etsii oman merkityksen :mus:

Re: Michelin CrossClimate

Lähetetty: 06 Heinä 2016, 16:54
Kirjoittaja alpin_sport
Jossei harmita jäädä nelivetoturpolla 2-vetoisten jalkoihin liikennevalo GP:ssä, niin varovainen kuski pärjännee:)

Re: Michelin CrossClimate

Lähetetty: 09 Heinä 2016, 08:13
Kirjoittaja jva
Jos ei ole pakko lähteä liikenteeseen kelissä kuin kelissä ja tiedostat alla olevien renkaiden ominaisuudet niin pärjäät.

Re: Michelin CrossClimate

Lähetetty: 09 Heinä 2016, 09:23
Kirjoittaja salmol
Minä en ymmärrä miksi joku käyttää jotain yleisrenkaita jotka ovat monessa kelissä huonompia kuin oikeat renkaat jotka on tarkoitettu tuohon keliin.

Onko ideana se ettei jaksa vaihtaa renkaita 2 kertaa vuodessa? Jos näin niin aika laiskaa porukkaa. Vai onko kyse tilaongelmasta säilyttämisessä? Rengashotelli ratkaisee tuon.

Re: Michelin CrossClimate

Lähetetty: 10 Heinä 2016, 02:28
Kirjoittaja Ricracing
salmol kirjoitti:Minä en ymmärrä miksi joku käyttää jotain yleisrenkaita jotka ovat monessa kelissä huonompia kuin oikeat renkaat jotka on tarkoitettu tuohon keliin.

Onko ideana se ettei jaksa vaihtaa renkaita 2 kertaa vuodessa? Jos näin niin aika laiskaa porukkaa. Vai onko kyse tilaongelmasta säilyttämisessä? Rengashotelli ratkaisee tuon.
salmol. CrossClimatet ovat erittäin hyvät kesäkäytössä. Mutta ideana on nimenomaan olla vaihtamatta renkaita!

Mulla on hyvä ja edullinen "hotelli, 55 € laaki", mutta halu kokeilla jotain ihan muuta on nyt vaan niin kova kun on alla kunnon 4X4.

Re: Michelin CrossClimate

Lähetetty: 10 Heinä 2016, 19:04
Kirjoittaja phuksi
Mä ajelin Kanadassa kunnon tosi kovassa kylmässä, lumisessa ja jäisessä talvessa X3:lla all season renkailla ympäri vuoden maan tavan mukaisesti. Ei tullut vastaan keliä ettei olisi hyvin edennyt. Sen sijaan jokainen liikennevalopysäytys oli taidetta. Ei mitään pitoa. Homma perustuu hyvään ennakointiin. Opettavaista mutta eipä juuri muuta.

Pärjättiin kyllä Passatillakin all seasoneilla joka oli etuvetoinen. Mutta sillä mäkilähtö oli aina jännä paikka.

Ja siellä esim. highwayt on niin suolattu että tiet on ajettavat. Suomessa lähdetään siitä että käytetään talvirenkaita. On kovin eri tyyli talvikunnossapidossa.

Oma suositus on että turhaa pelleilyä. Kitkat on ihan jees ja vaihdon voi ulkoistaa niinkuin olet ilmeisesti tehnytkin.

-p

Re: Michelin CrossClimate

Lähetetty: 10 Heinä 2016, 19:34
Kirjoittaja Juha
Itse hommasin VW Touaregiin Nokian nastat talveksi koossa 275/55-17. Niilläkin luultavasti "pärjää". Kukin tyylillään.

Re: Michelin CrossClimate

Lähetetty: 07 Elo 2016, 01:40
Kirjoittaja Ricracing
Nämä Misukan gummit ovat kokoa 215/55 17". Hiljaiset ja hyvät kseäkäytössä mutta talvi kertokoon...

Re: Michelin CrossClimate

Lähetetty: 07 Elo 2016, 08:32
Kirjoittaja Squamish
^Sulla kun taitaa tulla ajoa aika vähän eikä ole pakko lähteä ihan joka keliin niin voihan sitä ainakin kokeilla, että pärjääkö Misukoilla. Jos toteat että ei pärjää niin sitten kauppaan hankkimaan talvirenkaat.

Mullakin oli joskus aikoinaan Pirellin all-seasonit ja ne oli tosi mukavat ajella kesäkeleissä, hiljaiset eivätkä vedelleet yhtään minnekään ja olivat silti yllättävän tarkat ajaa. Ajelin niillä Kanadan länsirannikolla, missä lumi sataa märkänä ja sulaa pois nopeasti, mutta ihan kohtuu hyvin niillä pärjäsi vielä 10 sentin nuoskassa. Helsingissä on toki paljon liukkaammat kelit, mutta edelleen, kokeile miten CrossClimateilla pärjää ja vaihda pois jos ei pärjää.

Re: Michelin CrossClimate

Lähetetty: 07 Elo 2016, 16:47
Kirjoittaja Aero
Edelliseen lisäksi: kerro myös ihmeessä talvella kokemuksia, millaiset ne pahemmilla keleillä ovat.

Re: Michelin CrossClimate

Lähetetty: 08 Elo 2016, 10:13
Kirjoittaja alpin_sport
Joo, ja myös miten tuollaisilla pärjää kesäkeleissä.

Re: Michelin CrossClimate

Lähetetty: 30 Elo 2016, 00:00
Kirjoittaja Ricracing
alpin_sport kirjoitti:Joo, ja myös miten tuollaisilla pärjää kesäkeleissä.
Erittäin hyvin! Ja jopa 2 dB hiljaisemmat kun orkkis Conti EcoContactit.