E63 630iA

Käyttäjät esittelevät autojaan
Marko N.
Rekisteröitynyt käyttäjä
Rekisteröitynyt käyttäjä
Viestit: 26
Liittynyt: 21 Huhti 2011, 22:21
Auto: Tesla Model S P85+
Ex F36 435d GC xDrive M Sport

Laitetaanpas nyt esittely tällekin foorumille nykyisestä ajopelistä. Edellisestä shakkikerholaisesta ei tullut tänne sivustolle juttua tehtyä, vaan lähinnä on tullut vaan keskityttyä kuolaamaan muiden kalustoa. Sain alkukesästä myytyä edellisen E91 325d M Sportin ja siitähän alkoi sitten seuraajan etsintä. Edellinen auto oli kyllä hieno auto sekin mutta vaihtelua teki mieli – pari huoletonta vuotta sillä tulikin jo ajettua (vaikka ei aito ”suomi-hallissa” valmistettu tuote ollutkaan, vaan harmaatuontina auton valmistusmaasta noudettu epämääräinen saksantuonti). Toivottavasti kaikki on tästä huolimatta toiminut asianmukaisesti nykyiselläkin omistajalla!

Toki monia vaihtoehtoja oli jo punnittu ennen auton laittamista myyntiin ja jo talvella farkkutarpeet oli täytetty hankkimalla eräs riittävästi sisäänajettu pöllö-öljykäyttöinen mannemersu kakkosautoksi isompia kuljetustarpeita silmällä pitäen. E92 330/335 olivat yhtenä vaihtoehtona alkuun mutta toisaalta teki mieli hieman vaihtelua E9X-korimalliin. E63:sissa näkyi hinnat Saksassa laskeneen jo inhimilliselle tasolle, joten niitä sitten päädyttiin katselemaan muidenkin merkkien jäädessä viimeistään kalkkiviivoilla pois Mobilen loputtomista hauista. Tuo 6-sarjan korimalli toki jakaa melko vahvasti mielipiteitä mutta omaan silmään varsinkin tuo ulkokuori istuu hyvin, varsinkin kun autokuume alkoi nousemaan 40 asteen tietämille.

Ykkösvaihtoehtoja aloin kartoittamaan 630:sistä mutta myös 650:siä oli listalla mukana. 650:sissä vaan alkoi arveluttamaan uuden veromallin mukaiset verot ja varsinkin se, millaisen yleisen pyyntihinnan Tulli arpoisi Grey-Henin kätyreiden kanssa veropäätöksen taustaksi autoliikkeiden vedättämien hintapyyntöjen pohjalta kun veropäätöksiäkään noista ei oikein ollut valmiiksi saatavilla. Loppujen lopuksi viimeiset karsinnat rajoittuivat kärkikolmikon osalta 630 automaatteihin. Top-3:sen jälkeen varasijoilla oli kyllä joku isommallakin koneella varustettu mutta tällä kertaa ei ollut tarvetta turvautua ”varasijoihin”. Riittävä suorituskyky, foorumien perusteella hyvänä pidetty moottori ja ehkä osittaisena sivuseikkana tämän tyylisessä autossa mutta toisaalta positiivisena asiana kohtuullinen kulutus puolsivat tämän hinnat alkaen -mallin hankintaa. Toki tuo uudempi kasikonekin taitaa mennä ihan järkevällä kulutuksella, vaikka säästöajoon pitää toki hommata sitten ihan muun tyyppisiä autoja. Ihan mukavalta ja yllättävän vääntävältä tuo 6-bensa on tuntunutkin, vaikka eihän voimaa koskaan liikaa voi olla.

Pari ensimmäistä kohdetta olivat 250km säteellä Bremenistä, joten sinne tuli lennettyä edukkaasti Ryanairilla. Bremenistä matkustettiin sitten Bielefeldissä sijainneessa autoliikkeessä olleeseen 1. kohteeseen junalla. Tämä ykkösvaihtoehto oli kyllä melko lailla puhelimessa valmiiksi taputeltu yksilö ja ostopäätös oli oikeastaan jo valmiiksi tehty, mikäli kaikki olisi autossa sovitussa kunnossa. Runkonumeron perusteella huoltohistoriaa, viimeisiä huollon kilometrejä yms. oli tarkisteltu listan kärkipään yksilöistä jo Suomen päässä, joten hieman taustatyötä oli jo pohjilla valmiiksi tehtynä. Auto osoittautui paikan päällä kunnoltaan jopa odotuksia paremmaksi, joten kunnollisten koeajojen ja syynäilyjen jälkeen hoidettiin kaupat pois päiväjärjestyksestä. Lauantaipäivästä huolimatta saatiin keltapäiset kilvet saman tien matkaan ja voitiin jatkaa Saksan reissua loman merkeissä ilman vuokra-autoa tai muuta kyttäilyä. Vaimon ollessa reissussa mukana, saatiin mukava kevätreissu hyödynnettyä mm. Bielefeldiin, Hannoveriin ja Hampuriin tutustuessa ja autobahnoilla ajosta nauttiessa. Suomeen palailtiin Tanskan ja Ruotsin kautta ajelemalla.
Mutta nyt turhan lässytyksen jälkeen itse autoon. Eli kyseessä 06/2005 linjalta ulostautunut BMW 630iA. Ajomäärä ostettaessa oli 94tkm tietämillä ja nyt mittarissa on 98tkm. Juuri tuli hoidettua Autokeskuksella öljyvaihtohuolto ja Vehicle Check kuntoon. Varusteita tuohon oli ruksittu omiin tarpeisiin riittävästi (varustelista alla). Uusia mukavia varustetuttavuuksia autossa olivat Dynamic Drive, Active steering ja tutkallinen vakionopeudensäädin. Myös HUD on ihan kätevä ja Logic7 stereot soivat ihan kivasti. Televisio lienee sitten taas turhimpia varusteita mutta eipä tuosta haittaakaan ole ;)

Moni muuten vakuuttava yksilö kyllä jäikin joidenkin tässä hintaluokassa hölmöjen varustepuutteiden takia pois listoilta. Itse arvotan autoissa monet lisävarusteet melko korkealle, mikä oli tässäkin tapauksessa oikeastaan pakottava syy lähteä hakemaan mieleinen auto Saksasta. Tässä yksilössä hämäsi alkuun hieman sisustuksen värivalinnat mutta eivät nuo olleet omaan makuuni kuitenkaan poissulkevat yhdistelmät ja livenä näyttivät jo paremmilta. Lisäksi myyntikuvissa orkkispuskurin päälle ”liimattu” Breytonin etuspoileri näytti hieman erikoiselta lasikuituviritelmältä mutta tätä nykyä silmä on tuohon jo tottunut. Etuylitystä autossa on sen verran, että tuon etulipan kanssa saa n. 80mm (lipasta mitatun) maavaran kansa olla melko tarkkana kun hidastehyppyreistä iso osa vaikuttaa Suomessa ohjeistuksien vastaisesti väkästettyjä. Välillä mielessä on kyllä ollut etupuskurin palauttaminen originaali-, LCI-, tai M-puskuriksi mutta pitää katsoa, mitä sitä tulevaisuudessa tekee. Toistaiseksi tuo on saanut tuossa olla.

Autossa on Dynamic Drive ja sen kaveriksi alustaa on tiputettu Eibachin alustasarjalla n. 30mm. 20” RH:n 9” & 10” vanteiden kera kokonaisuus on esim. mukulakivillä yllättävän mukava ajettava vaikkapa E91:sen M Sport -alustaan 18” Hankookeilla verrattuna mutta sport-asennossa taas todella jämäkkä mutkateille yms. Kromiallergikoille tuossa autossa on melko paljon ihottumaa aiheuttavia osia mutta niin sisustan listat kuin mm. tuulilasin pesunestesuuttimien kuoret ovat ihan yleistä tehtaalta tullutta originaalikamaa, eikä siis mitään jälkiasenteista kurdikromia :tong:. Ikkunalistat nyt ovat sitten yleisempää näkyä. Omaa silmää nuo kiiltävät osat eivät sinänsä ole häirinnetkään. Munuaiset on kyllä apinoitu 650-mallista mutta sopivat mielestäni kokonaisuuteen. Onneksi mitään mallimerkintäpelleilyjä tuossa ei ollut ja asiantuntija ymmärtävät sylinterien määrän pakoputkien muodosta. Monen makuun kiiltävien osien modaus Shadow Lineksi olisi varmasti paikallaan mutta itse olen tykännyt nykyisestä lookista – varsinkin kun kyseessä ei ole mikään ratapeli, vaan enemmän GT-henkinen ”herrasmieskoupe”. Modauksia voi harkita mahdollisesti sitten tulevaisuudessa kun alkaa kyllästymään nykyiseen ulkonäköön ja toki ehdotuksia otetaan vastaan. Tällä hetkellä mitään isompia muutoksia ei kuitenkaan ole mielessä. Talvirenkaat vanteineen autoon olisi tosin mahdollisesti vielä haussa. Alla muutamia kuvia sieltä täältä napsittuina.

Vehicle information
Type Value
VIN WBAEH31070B701344
Type code EH31
Type 630I (EUR)
E series E63 ()
Series 6
Type COUPE
Steering LL
Doors 2
Engine N52
Displacement 3.00
Power 190
Drive HECK
Transmission AUT
Colour TITANSILBER METALLIC (354)
Upholstery LEDER DAKOTA/CHATEAU (LCCH)
Prod.date 2005-06-06

Options

S1CAA SELEKTION COP RELEVANTER FAHRZEUGE Dummy-SALAPA
S205A AUTOMATIC GETRIEBE Automatic transmission
S217A AKTIVLENKUNG Active steering
S229A DYNAMIC DRIVE Dynamic Drive
P237A FAHRDYNAMIKPAKET Driving dynamics package
S302A ALARMANLAGE Alarm system
S320A MODELLSCHRIFTZUG ENTFALL Deleted, model lettering
S403A GLASDACH, ELEKTRISCH Glass roof, electrical
S414A ABLAGENETZ BEIFAHRERSEITE Parcel net, passenger side
S423A FUSSMATTEN IN VELOURS Floor mats velours
S428A WARNDREIECK Warning triangle and first aid kit
S430A INNEN-/AUSSENSPIEGEL AUT.
ABBLENDEND Interior/outside mirror with auto dip
S442A GETRAENKEHALTER Drink holder
S464A SKISACK Ski bag
S481A SPORTSITZE FUER FAHRER/BEIFAHRER Sports seat
S494A SITZHEIZUNG FUER FAHRER/BEIFAHRER Seat heating driver/passenger
S508A PARK DISTANCE CONTROL (PDC) Park Distance Control (PDC)
S524A ADAPTIVES KURVENLICHT Adaptive Headlights
S541A AKTIVE GESCHWINDIGKEITSREGELUNG Active cruise control
S563A LICHTPAKET Light package
S593A LM RAEDER DOPPELSP.120 NOTL.MISCHB. BMW LA wheel/double spoke 120
S601A TV-FUNKTION TV function
S605A TELEMATIK VORBEREITUNG Telematics preparation
S607A TELESERVICE VORBEREITUNG Preparation, Teleservice
S609A NAVIGATIONSSYSTEM PROFESSIONAL Navigation system Professional
S610A HEAD-UP DISPLAY Head-up display
S612A BMW ASSIST BMW Assist
S616A BMW ONLINE BMW Online
S620A SPRACHEINGABESYSTEM Voice control
S633A HANDY VORB. BUSINESS/BLUETOOTH-SCH. Preparation, mobile phone, Business
S672A CD WECHSLER 6-FACH CD changer for 6 CDs
S677A HIFI SYSTEM PROFESSIONAL HiFi system Professional DSP
S698A AREA-CODE 2 Area-Code 2 for DVD
L801A DEUTSCHLAND-AUSFUEHRUNG NATIONAL VERSION GERMANY
S863A SERVICE KONTAKT-FLYER EUROPA Dealer List Europe
S879A DEUTSCH / BORDLITERATUR On-board literature, German
S8SAA LAENDERSPEZ. NAVI.-FREISCHALTUNG Navigation access request,country-spec.
S8SBA LAENDERSPEZ. TELEMATIKFREISCH. Telematics access request,country-spec.
S8SCA LAENDERSPEZ. TELESERVICEFREISCH. Telematics access request,country-spec.
S8SPA COP STEUERUNG Control unit COP
S936A BMW HANDY BEI AUSLIEF. ANFORDERN BMW Handy b. Ausliefer. anfordern
S964A REQUEST NAVIG. DVD ON DELIVERY Navi DVD to be requested at shipping
S9AAA AUSSENHAUTSCHUTZ Outer skin protection

Standard equipment

Code Description (interface) Description (EPC)
S255A SPORT-LEDERLENKRAD Sports leather steering wheel
S346A CHROME LINE EXTERIEUR Chrome Line exterieur
S431A INNENSPIEGEL,AUTOMATISCH
ABBLENDEND Interior mirror with automatic-dip
S434A INTERIEURLEISTEN Interior trim finishers
S459A SITZVERSTELLUNG, ELEKTR.MIT MEMORY Seat adjustment, electric, with memory
S502A SCHEINWERFER-WASCHANLAGE Headlight cleaning system
S522A XENON-LICHT Xenon Light
S534A KLIMAAUTOMATIK Automatic air conditioning
S548A KILOMETERTACHO Kilometre speedo
S785A WEISSE BLINKLEUCHTEN White direction indicator lights
S851A SPRACHVERSION DEUTSCH Language version German


Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva
Raispe
Rekisteröitynyt käyttäjä
Rekisteröitynyt käyttäjä
Viestit: 43
Liittynyt: 24 Maalis 2012, 11:11
Auto: Z4 3.0sia individual Coupé -07vm
Paikkakunta: Oulu

On kyllä hieno kampe! Ja hyvät varusteet :drool: Ehkä ei ihan väristä olla samaa mieltä, mutta sisusta on oikean värinen ;)
johansa
Rekisteröitynyt käyttäjä
Rekisteröitynyt käyttäjä
Viestit: 636
Liittynyt: 29 Maalis 2010, 14:16
Auto: Porsche Macan 2017
Paikkakunta: Vantaa

Todella maukas :drool: Onnea!
Ex-bemarit: 520dA -11, 330xdA -09, 520dA -08, 120d -07.
Avatar
Ironic32
Valvoja
Valvoja
Viestit: 1497
Liittynyt: 28 Maalis 2010, 00:11
Auto: E90 320dA, E39 530iA Individual
Paikkakunta: Oulu
Viesti:

Hieno auto ja loistava väri :thuup:

Tuo etuaura on ehkä omaan makuun hieman liikaa, mutta sehän onkin näitä makuasioita. Sisustakin oikein viihtyisän näköinen paikka.
Jos et tee mitään, et voi tehdä virheitäkään...
Avatar
TurboKoo
Rekisteröitynyt käyttäjä
Rekisteröitynyt käyttäjä
Viestit: 329
Liittynyt: 09 Huhti 2010, 09:59
Auto: Porsche Boxster
ex F31 320d Connected 2018
Paikkakunta: Helsinki

Lääh. Kelpaisi.
Ehkä itse laittaisin 50% tummennukset ympäriinsä niin ulkonäkö olisi 10+
"Understeer is when you see the tree you are hitting, if you only hear the tree then it was oversteer"
Walter Röhrl
Avatar
Hiace
Rekisteröitynyt käyttäjä
Rekisteröitynyt käyttäjä
Viestit: 782
Liittynyt: 25 Syys 2011, 15:41
Auto: BMW M340i
Paikkakunta: Joensuu

Tosi hyvä raportti ja hieno auto! :) Pistähän jatkossa käyttökokemuksia tulemaan kunhan kerkeät ajelemaan enemmän.
Nyt: F20 M135i 2016 | Ex: E92 335xi, E93 335i, E82 135i coupe, E91 335i, E46 M3, E91 330d
Avatar
CLiK
Rekisteröitynyt käyttäjä
Rekisteröitynyt käyttäjä
Viestit: 372
Liittynyt: 24 Maalis 2011, 20:18
Auto: E61 LCI
+ 987 + w450

Mukavaa saada kuutoskerhoon lisää jäseniä. :thuup:

Hieno auto mahtavilla varusteilla ja tarina auton taustoista oli mukavaa luettavaa. Punainen ja hopea kombo toimii. Kuutosessa punaista olisi voinut rajoittaa lattiassa hieman vähempään, mutta mustilla matoilla sitäkin saa tasoiteltua, jos siltä tuntuu.

20" vanne istuu tosi hyvin ja on mielestäni paras koko kuutoseen. Kesällä juuri myin yhdet 18" vanteet pois, mutta Saksan ebaystä löytyy alkuperäisiä kuutosen 18" vanteita kohtuuhintaan talvirenkaiden alle. Etulipan ottaisin pois tai vaihtaisin hieman hillitympään.

Tuossa värissä kromit ei juuri erotu, mutta jos innostut niitä peittelemään, niin ikkunalistojen osalta on vaikea saada aivan täydellistä aikaan. Listat on yläreunoista hieman irti korista ja niiden taakse teippiä ei saa taitettua. Onneksi reunan taakse ei näy, mutta läheltä tarkasteltuna asia paljastuu. Mutta niin kuin sanottua, niin hopeassa kromi ei hyökkää niin vahvasti silmään kuin omassa valkoisessani.

Raportoihan kokemuksistasi jatkossakin.
ex. E63 650i, E88 125i
Avatar
Pitkis
Rekisteröitynyt käyttäjä
Rekisteröitynyt käyttäjä
Viestit: 1060
Liittynyt: 01 Huhti 2010, 21:42
Auto: X5 30e -18
i8 -14
720S -18
GT3RS -16
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Hieno kärry. Nähtävästi muutkin ovat ajatelleet samoin, sillä kutosia on nykyään liikenteessä todella paljon. Saattaa päivän aikana tulla monta vastaan, kerran tuli puolen tunnin aikana neljä erilaista. Täällä ihan landella vaan. Erikoinen juttu. Taitaa olla nyt suosikkiluokassa laite. Enkä ihmettele, hieno pelihän se on.
Avatar
Ricracing
Rekisteröitynyt käyttäjä
Rekisteröitynyt käyttäjä
Viestit: 2954
Liittynyt: 15 Kesä 2010, 20:02
Auto: Jotain ihan muuta
Paikkakunta: Helsinki

Kerrassaan hieno Bemari. Paikkaa vaan noi saku kilpien reiät puskureissa niin on suomen hienoimpia :thup:
Ex. '68 1800 NK, '78 E12 518, '81 E12 520, '87 E30 316, '88 E30 LCI 320iA, '90 K1, '95 E36 316i Compact, '97 E36 LCI 320i, '99 E46 320Ci, '01 E46 325Ci, '01 E39 LCI 525iA, '04 E60 525iA, '05 E60 525iA, '08 E60 LCI 520dA, '10 F10 520dA ja '14 F21 116iA.
VolvostaBemariin
Rekisteröitynyt käyttäjä
Rekisteröitynyt käyttäjä
Viestit: 1450
Liittynyt: 09 Huhti 2011, 15:05
Auto: G05 45e 2020
F45 225xe 2020

Todella hieno peli! Itsellekin lisävarusteet ovat yksi autoilun suola, joten kiinntin myös huomion komeisiin varusteisiin!
Kuudensuora
Rekisteröitynyt käyttäjä
Rekisteröitynyt käyttäjä
Viestit: 643
Liittynyt: 08 Tammi 2011, 20:23
Auto: Bimmer

Ricracing kirjoitti:Kerrassaan hieno Bemari. Paikkaa vaan noi saku kilpien reiät puskureissa niin on suomen hienoimpia :thup:
Milläs noi voi paikata kotikonstein? Jos ei lasikuitua ala säätämään niin mitä son tehtävissä?
BMW / Mini koodaukset E/F/G/I -sarjat. (DPF regenrointi, akku, video ajon aikana, start&stop pois, neliveto pois, Alpine -mittaristo ja muut näkymien muutokset mittaristoon, F/G-sarjan äänitehosteet, vakio ajoasetuksen muutos (Eco/Sport). ym. HKI
Marko N.
Rekisteröitynyt käyttäjä
Rekisteröitynyt käyttäjä
Viestit: 26
Liittynyt: 21 Huhti 2011, 22:21
Auto: Tesla Model S P85+
Ex F36 435d GC xDrive M Sport

Kiitokset kehuista & kommenteista :thuup:

Omaankin makuun matot ja lattiatason verhoilu voisivat olla muutakin väriä mutta tummat matot taas olisivat ehkä hieman ristiriidassa lattiatason muun verhoilun kanssa. Näillä matoilla on menty siis toistaiseksi. Etulipan suhteen en ole vielä toistaiseksi viitsinyt tehdä mitään kun normaaleilla teillä näin kesäkeleillä ajaessa tuosta ei haittaakaan ole ollut. Tiedä vaikka joku jänis juoksisi vielä alle ja asiaan tulisi ”pakollinen ratkaisu”. Tuon look tosiaan hieman vaihtelee katselukulmasta riippuen. Jostakin kulmista tekee etupainoiseksi ja joistakin kulmista taas sopii kohtalaisen hyvin. Melko vahvasti tuo tuntuu mielipiteet jakavan, enkä oikein itsekään tiedä mitä tuosta ajattelen. Itse en henkilökohtaisesti olisi mennyt tuollaiseen sijoittamaan varsinkin kun maalaamattomana hinnat näkyy netissä olevan 2000€ luokkaa tuollaisesta osasta. Todellinen myyntihinta lienee toki asia erikseen.

Onhan tällä jo alkukesästä asti tullut kilometrejä taitettua, eikä tuosta ole toistaiseksi mitään ärsyttäviä piirrettä tullut vastaan. Turvavöissä saisi kyllä olla sähköiset ojentajat mm. E92:n ja MB:n coupe-mallien tapaan. Nyt turvavöiden ”pidikkeet” selkänojien kallistusvivuissa ovat auton hintaluokka uutena huomioiden hieman halvan oloinen ratkaisu. Kaikki on kuitenkin toiminut niin kuin pitää jne. Yllätyin myös siitä, että auto ei hätkähdä isoimmistakaan urista juuri lainkaan, vaikka joidenkin mielestä rengastus ei välttämättä ole Suomeen parhaiten soveltuva. Kaikin puolin leppoisa kulkupeli pidemmillekin ajomatkoille siis.

Omaakin silmää nuo kilpien reiät puskurissa ovat hieman häirinneet, vaikka ei niihin välttämättä ensimmäisenä asiana silmä osukaan. Tummassa autossa nuo olisivat pienempi virhe mutta vaaleassa autossa näkyvät kyllä selvästi. En ole löytänyt noihin mitään täydellistä ratkaisua pikaisella googletuksellakaan. Rosterinen suomikilpeä leveämpi taustalevy sopii mielestäni paremmin kynsikupeilla ja kromikaarilla varusteltuihin Mersuihin. Makuasia toki tämäkin :conf: Yhtenä helpohkona ratkaisuna voisi olla ruuvit tyhjiin reikiin ja maalata valkoiset ruuvinkantojen hatut korin väriin. Toki nuokin osuisivat silmään mutta voisi olla nykyistä vähemmän huono vaihtoehto. Schmiedmannilla maalit näkyivät kustantavan vajaata 20€ luokkaa ilman postikuluja. Tuskin maksaa marmorilla juuri enempää. Parempiakin tapoja varmasti löytyy ja ehdotuksia otetaan mielellään vastaan :rolle:
Avatar
M_75
Rekisteröitynyt käyttäjä
Rekisteröitynyt käyttäjä
Viestit: 130
Liittynyt: 04 Huhti 2011, 19:21

Marko N. kirjoitti: Yhtenä helpohkona ratkaisuna voisi olla ruuvit tyhjiin reikiin ja maalata valkoiset ruuvinkantojen hatut korin väriin. Toki nuokin osuisivat silmään mutta voisi olla nykyistä vähemmän huono vaihtoehto. Schmiedmannilla maalit näkyivät kustantavan vajaata 20€ luokkaa ilman postikuluja. Tuskin maksaa marmorilla juuri enempää. Parempiakin tapoja varmasti löytyy ja ehdotuksia otetaan mielellään vastaan :rolle:
Tuo voisi olla kokeilemisen arvoinen juttu – hankaliahan nuo on aina peitellä.

Ja jottei nyt ihan offtopicksi mene niin auto on kyllä todella upea. Itse pidän tuosta sisustuksesta todella paljon :drool:
G05 | BMW X5 45e | Mineral White
M3 Long Range "ReFresh" | TESLA | Pearl White
Avatar
CLiK
Rekisteröitynyt käyttäjä
Rekisteröitynyt käyttäjä
Viestit: 372
Liittynyt: 24 Maalis 2011, 20:18
Auto: E61 LCI
+ 987 + w450

Marko N. kirjoitti:Turvavöissä saisi kyllä olla sähköiset ojentajat mm. E92:n ja MB:n coupe-mallien tapaan. Nyt turvavöiden ”pidikkeet” selkänojien kallistusvivuissa ovat auton hintaluokka uutena huomioiden hieman halvan oloinen ratkaisu. Kaikki on kuitenkin toiminut niin kuin pitää jne. Yllätyin myös siitä, että auto ei hätkähdä isoimmistakaan urista juuri lainkaan, vaikka joidenkin mielestä rengastus ei välttämättä ole Suomeen parhaiten soveltuva. Kaikin puolin leppoisa kulkupeli pidemmillekin ajomatkoille siis.
Tuo turvavyön pidike on kyllä vitsi. Ojentajiin kun on tottunut, niin halvalta tuntuu nykyinen versio.

Rengastuksella tuntuu olevan merkitystä näiden uraherkkyyteen. Koko ei välttämättä ratkaise, mutta renkaan ominaisuudet ja rengaspaineet vaikuttaa. Omassani oli ostettaessa alla Nokian Z, jotka vaihtui pari tuumaa isompiin P Zeroihin. Sekä ohjauksen tunnokkuus, uraherkkyys, ajomukavuus hyppäsivät kerralla pari pykälää parempaan suuntaan. Nokian oli painoluokkaa 103Y, joka todennäköisesti vaikutti ominaisuuksiin. Rengaspaineina olen nyt pitänyt 2,5 baaria, noksuissa oli lähemmäs kolme baaria.
ex. E63 650i, E88 125i
Taz
Rekisteröitynyt käyttäjä
Rekisteröitynyt käyttäjä
Viestit: 18
Liittynyt: 05 Helmi 2012, 00:39
Paikkakunta: Helsinki

Tässä olisi yksi asialliselta vaikuttava vaihtoehto:

http://www.modbargains.com/Painted-Bumper-Plugs-BMW.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Edellinen kulkine oli ruotsintuonti ja keulasta löytyi vastaavat reiät. Auto vain vaihtui nopeammin kuin sain tilauksen aikaiseksi :blush:
gestapo
Rekisteröitynyt käyttäjä
Rekisteröitynyt käyttäjä
Viestit: 1870
Liittynyt: 01 Huhti 2010, 17:23
Auto: BMW i4 M50

Hieno Coupe! Onnittelut!
Tuohon(kin) kutosen malliin en kyllästy varmaan koskaan,tai yleensä kaikkiin BMWn kutossarjalaisiin,on ne aina niin komeita ilmestyksiä.
Ex: 2002/ E12 520/ E21 318i/ E34 518i/ E34 520i/ E46 316ti/ E87 116i/ E81 116i/ E84 X1/ F30 318dA/ F30 320iA xDrive/ F10 518dA/ F20 M135i xDrive/ F10 520dA xDrive/ G30 520dA xDrive/ G30 530e/ G20 330e xDrive/ i4 M50.
Marko N.
Rekisteröitynyt käyttäjä
Rekisteröitynyt käyttäjä
Viestit: 26
Liittynyt: 21 Huhti 2011, 22:21
Auto: Tesla Model S P85+
Ex F36 435d GC xDrive M Sport

Taz kirjoitti:Tässä olisi yksi asialliselta vaikuttava vaihtoehto:

http://www.modbargains.com/Painted-Bumper-Plugs-BMW.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Edellinen kulkine oli ruotsintuonti ja keulasta löytyi vastaavat reiät. Auto vain vaihtui nopeammin kuin sain tilauksen aikaiseksi :blush:
Eipä ole tullut tuollaisiin törmättyä ennen. Rekisterikilven ruuvien hattuja tuli tuossa muutama päivä sitten soviteltua mutta varsinkin keulassa erottuivat mielestäni hiukan rumasti. Ensi viikonloppuna mahdollisesti tulee testattua muuta täytettä ja reikien maalausta kun ei nyt oikein muutakaan viitsi "tuunailla" :mus:

Tuli muuten laitettua auto tässä myyntiinkin (http://www.bmwforum.fi/viewtopic.php?f=35&t=3666). Katsotaan löytyykö kiinnostusta, vai ajellaanko tällä vielä ainakin talven yli :thuup:
Mosku
Rekisteröitynyt käyttäjä
Rekisteröitynyt käyttäjä
Viestit: 749
Liittynyt: 08 Elo 2010, 09:34
Auto: G30 520dA xDrive luxuryline

Komea pirssi kertakaikkiaan :thuup: ! Lumiaura vaan pois kuleksimasta ja sävyä laseihin niin nam nam. Tuo punainen nahkasisustus on kyllä makee!
Vastaa Viestiin