

japi2010 kirjoitti:Itseäni kiinnostaisi asentaa Kellenersin tai AC:n boxi mutta ei pidä hättäillä....







Ricracing kirjoitti:Kun tehoja otetaan koneesta lisää, niin eikö samalla pitäisi myös vahvistaa/vaihtaa osia koneen sisällä
ja samalla parantaa/vahvistaa myös jarruja ja alustaa? Eikä ne laatikotkaan kaikkea lisävääntöä sentään kestä.
Vai onko tämä jotenkin vanhanaikainen näkemys?

J1978 kirjoitti:Ricracing kirjoitti:Kun tehoja otetaan koneesta lisää, niin eikö samalla pitäisi myös vahvistaa/vaihtaa osia koneen sisällä
ja samalla parantaa/vahvistaa myös jarruja ja alustaa? Eikä ne laatikotkaan kaikkea lisävääntöä sentään kestä.
Vai onko tämä jotenkin vanhanaikainen näkemys?
Kai se riippuu siitäkin kuinka paljon lisätehoja tulee/otetaan lisää. Softa on softa ja sen lisäksi ei yleensä tarvii ruveta rakentelu- ja muutoshommiin. Vaihdelaatikot ja voimansiirron osat on yllensä mitoitettu kestämään hieman kovemmatkin väännöt ja tehot kuin mitä vakiona on.
Esim. automyyjäni puheet siitä kuinka esim. 318d ja 320d malleissa on eri vaihdelaatikot on ihan täyttä sontaa.


Micco kirjoitti:Kyllä minäkin olisin enemmän ihan oikean moottorin ohjelmoinnin kannalla, kuin jonkin lisäpurnukan joka huijaa moottoriin meneviä signaaleja. Nuo "boxit" ovat varmastikin kehittyneet, eikä niiden nykytekniikasta ole ajantasaista kokemusta. Luulisi ettei Kelleners tai AC laita nimeään mihinkään muoviin valettuun säätövastukseen

jaki kirjoitti:Harmi kun Suomessa ei ole samanlaista takuuta lastutukselle kuin AC Schnitzer ja Kelleners tarjoavat uusiin autoihin tehtyihin lastutuksiin, 2 vuotta koskien koko voimalinjaa ja moottoria. Näin siis ainakin UK ja Saksa.



pumafi kirjoitti:BMW Performance Power Kit-sarjoja on saatavilla malleihin 135i (E8x) ja 335i (E9x) sekä 120d (E8x) ja 320d (E9x). Setti sisältää juuri nuo Spetken mainitsemat tehon ja väännön lisäykset sekä laajennetun jäähdytyspaketin. Hintaa en muista tarkkaan, mutta jossain yli 2000 euron luokassa mennään. Samanlainen setti on myös saatavilla F10 520d:hen, mutta vain manuaaliin. Tästä oli puhetta täällä aiemmin jossain vaiheessa.


)?



Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 1 vierailijaa