Apulaitehihnan nakutus

Yleistä keskustelua vioista ja ongelmista
sulovilen
Rekisteröitynyt käyttäjä
Rekisteröitynyt käyttäjä
Viestit: 5
Liittynyt: 03 Huhti 2012, 07:06

Hoi, M47-TU2D20 dieselkone pitää kovaa nakutusta apulaitehihnasta tyhjäkäynnillä. Nakutus (hihnakiristin hakkaa rajoittajaan) on sitä voimakkaampaa, mitä enemmän konetta kuormittaa, pyörät linkkuun, ilmastointi päällä.
Tähän mennessä vaihdettu dumpperi, hihnat, hihnakiristin ja hihnarulla. Luulin ongelman olevan ilmastoinnin kompurassa, mutta hihnakiristin hakkaa vaikka ilmastoinnin hihna on pois päältä kun kääntää pyöriä ja ohjaustehostin kuormitaa konetta.
Merkkiliike haluaisi kokeilla osa kerrallaan vaihtoa, mutta mun lompakko ei kestä enää kokeiluja.
Auto on tehty 5/2007 ja ajettu 90 000 km.
Onko vastaavasta ongelmasta kokemuksia ja neuvoja?
sulovilen
Rekisteröitynyt käyttäjä
Rekisteröitynyt käyttäjä
Viestit: 5
Liittynyt: 03 Huhti 2012, 07:06

Vika selvisi. Dumpperi vaihdettiin erikoispehmeään versioon ja ääni hävisi. Osa on BMW:n oma erikoisosa moottoreihin, joissa normaalia enemmän kampiakselin värinää. Se miksi koneessa on normaalia enemmän värinää onkin sitten mielenkiintoinen juttu.
Vastaa Viestiin